fbpx
 

Diş Eti Ağrısını Ne Geçirir ?

Diş eti ağrısını ne geçirir ?

Ağzınızda ağrı hissediyorsanız, buna neyin sebep olduğunu bilmek zor olabilir. İlk adım, ağrının diş etlerinizden mi yoksa dişlerinizden mi kaynaklandığını belirlemektir, çünkü bu iki alan kendi tedavilerini gerektirecek kadar farklıdır. Neyse ki, diş eti ağrısını hafifletmenin ameliyat veya ağrı kesici içermeyen birkaç yolu vardır.

İşte bazı ipuçları:

 

Sıcak kompres.

Sıcak kompres ağrıyı ve şişliği hafifletmek için kullanılabilir. Bir tane yapmak için, bir bezi ılık suya batırın ve sıkın, böylece ıslak damlamaz ama yine de nemli olur. Bezi birkaç dakika boyunca veya cildinizde rahat edeceğiniz kadar soğuyana kadar (yaklaşık 10 dakika) diş etlerinizin üzerine koyun. Sıcak kompresiniz yoksa, bunun yerine bir buz torbası kullanmayı deneyin – bu da aynı şekilde işe yarayacaktır!

Mümkünse, ağrıyan diş etlerinde ısıtma pedleri ve sıcak su şişeleri kullanmaktan kaçının; bu yöntemler, uygulandıkları bölgedeki kan akışını artırma eğiliminde olduklarından yarardan çok zarara neden olabilirler.

 

Nane yağı.

Nane yağı, topikal olarak uygulanabilen veya ağızdan alınabilen doğal bir ağrı kesicidir. Çocuklar ve yetişkinler için güvenlidir, bu nedenle evde her zaman biraz bulundurabilirsiniz. Nane yağını yerel marketinizden veya yakınınızda bir market yoksa internetten satın alabilirsiniz.

diş eti ağrısı, konya diş kliniği
Diş eti ağrısı için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Diş ipi:

Diş ipi, diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek yiyecek ve plakları dişlerinizin arasından çıkarmanın en iyi yoludur. Diş ipi kullanmak diş fırçasından daha iyidir çünkü diş fırçasının ulaşamadığı ağız bölgelerine ulaşabilir. Fırçalamadan önce, yaklaşık 18 inçlik diş ipini ellerinizin arasına yerleştirip gergin bir şekilde çekerek tüm dişler arasında diş ipi kullanın ve ardından direnç hissedene kadar her bir dişin bir tarafına doğru yavaşça kaydırın ve diğer tarafta tekrarlayın. Tüm yüzeyler kaplanana kadar kısa vuruşlarla yukarı ve aşağı hareket edin.

 

Tuzlu su ile gargara yapmak.

Tuzlu su ile gargara yapmak ağzınızdaki ağrıyı hafifletmek için iyi bir yoldur. Gargara yapmak için bir fincana ılık su doldurun ve iki çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın, ardından karışımı ağzınızı yaklaşık 30 saniye boyunca çalkalamak için kullanın. Diş eti ağrısı yaşarken bunu en az saatte bir kez yapmalısınız – özellikle de bu nedenle uyumakta zorlanıyorsanız yatmadan hemen önce!

 

Diş eti ağrınızı yatıştırmak için sıcak kompres, diş ipi veya tuzlu su ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

Diş eti ağrınız varsa, diş etlerinize sıcak kompres uygulamayı deneyin. Isı, iltihabı yatıştırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, ılık suya batırılmış ve hafifçe sıkılmış temiz bir bez veya havlu kullanarak bir saat boyunca her seferinde yaklaşık beş dakika boyunca diş etlerinize uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzde ve boynunuzda şiddetli diş ağrısı veya şişlik varsa, antibiyotik veya diğer ilaçlarla (örneğin ibuprofen) tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonun göstergesi olabileceğinden, bir diş hekiminden veya doktordan acil tıbbi yardım alın.