fbpx
 

Estetik Dolgular

Estetik Dolgu nedir?

Estetik dolgu son derece doğal bir görünüm sunan dolgu çeşitlerinden biridir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu işleminde dolgu malzemesi hastanın kendi diş rengine göre ayarlanıyor. Dolayısıyla dolgunun doğal diş minesinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor. Dolgu renginin tamamen kişinin kendi diş rengine göre ayarlanması ve aynı zamanda dolgu sınırlarının da belli olmaması bu uygulamanın estetik bir görünüm sergilemesini beraberinde getiriyor. Bir anlamda bu dolgunun dışarıdan çıplak gözle anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Haliyle son derece doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmak da mümkün hale geliyor. Estetik kaygılar nedeniyle dolgu yaptırmaya sıcak bakmayanlar da bu işlemden rahatlıkla faydalanabiliyor. Bu sayede dişin fonksiyonel bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Estetik dolguların kullanım ömrü ya da işlem süresi gibi sıklıkla merak edilen konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde bu işlemin nasıl yapıldığını aktaralım.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Gayet basit bir işlem olan estetik dolgu uygulaması yalnızca tek bir seansta gerçekleştirilebiliyor. İşleme başlanmadan önce lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Çürük olan diş ya da dişler temizleniyor. Sonrasında kavite dolgu maddesinin dişe daha iyi yapışmasını sağlamak adına şekillendirilmesi sağlanıyor. Dolgu maddesinin dişe daha iyi tutunmasını sağlamak için bizotaj uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylelikle materyal diş dokusuna çok daha iyi bağlanır.

Diş minesindeki yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesinin ardından diş yüzeyine dolgu materyalinin bağlanmasını sağlayan bonding uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi uygun olan renkte ve kıvamda hazırlanarak açılan diş boşluğuna yerleştirilir.

Dolgunun ideal sertliğe ulaşması için her defasında ışınlanması gerekir. Dolguda fazla yükseklik ya da çıkıntı varsa düzeltilir. Sonrasında pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Dişlerin cilalanması ile işlem tamamlanır. Tüm bu sürecin hasta için zorlayıcı olmadığını, gayet konforlu bir seans eşliğinde estetik dolgu işleminin tamamlandığını belirtebiliriz.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Estetik Diş Dolguları Neden Gerekir?

Hastalar estetik açıdan güzel bir gülüşe sahip olmak istediklerinde estetik dolgu işleminden faydalanabiliyor. Diş çürüklerinin daha ciddi sorunlara ve sıkıntılara neden olmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tedavi kapsamında çürüklerin temizlenmesinin ardından kalan boşluğun dolgu materyali ile doldurulması gerekir. Piyasada çok sayıda farklı dolgu materyali bulunuyor.

Son dönemde bu materyaller arasında en çok tercih edilenlerden biri ise kompozit dolgudur. Daha doğal bir görünüm sergiliyor olması nedeniyle bu dolgu işleminin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında dolgunun anlaşılmıyor olması da bu dolgu yönteminin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Ayşe Yağmur

Azı dişimde şiddetli dış ağrısı sorunu için gittim. Bu soruna birebir yardımcı olup kibar güleryüzle karşılandım. Her şey çok iyiydi gece bile güvenle  gidebileceğiniz harika bir yer.

Osman İşçi

Güler yüzlü, hijyenik ve hasta sağlığını ön planda tutan, tedavinin her aşamasında ayrıntılı bilgi veren bir klinik. 8 aylık bir süreci kapsayan köprü, diş cekimi, kanal tedavisi, dolgu, diş eti tedavisi gibi farklı islemlerin yapıldığı uzun soluklu tedavide ilgileri, yaklaşımları , tavsiyeleri ve yönlendirmeleri ile tedavim başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Muazzez Ceylan

Diş hekimlerinin çok titiz çalıştığı bir klinik… Cerrahi operasyonla bir dişimi alındı ve bir dişime de kanal tedavisi uygulandı. Dişin görünümü çok güzel oldu ve dişlerimde hiçbir ağrı kalmadı. İnce işçiliği ve güler yüzü için hekimlere çok teşekkür ederiz…

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği