fbpx
 

Kompozit Dolgu

Kompozit Dolgu nedir?

Diş dolguları, diş tedavilerinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Dolgu işlemi için de eskiden beri çok farklı malzemeler kullanılmıştır. Bu dolgu çeşitlerinden biri olan kompozit dolgu da yaklaşık son 50 yıldan beri tercih edilen ve epey popüler bir dolgu çeşididir. Kompozit dolgu, doğal diş rengine en yakın dolgulardandır.

Kompozit reçine bazlı malzemeden elde edilen kompozit dolgunun dişe uygulanmadan önceki formu hamur şeklindedir. İhtiyaç duyulan dişe uygulandıktan sonra led ışık kaynağı kullanılarak sert ve diş dokusuna benzer bir forma kavuşturulur. Dolgu uygulanan dişle kimyasal olarak birleşen kompozit dolgular, renk ve geçirgenlik açısından da doğal diş yapısına uyumludur.

Kompozit Dolgu Neden Tercih Edilir?

Günümüzde en sık tercih edilen dolgu çeşitlerinden olan kompozit dolgular, diş hekimleri tarafından özellikle ön dişlerdeki kırık, çürük veya polisaj ile geçmeyen lekelenmelerde büyük oranda tercih edilir. Dişe yapışma özelliklerinin artırılmış olması ve parlatılabilen yapıları bunda önemli rol oynamaktadır. Kompozit dolgu, artık arka dişlerde de güvenle kullanılabilmektedir. Arka dişlerde meydana gelen çürüklerde, dişteki çürük bölgeler temizlendikten sonra bu bölgedeki restorasyonlarda kompozit dolgular da tercih edilebilir.

Kompozit Dolgu Kimlere Yapılır?

Genel olarak diş yapısında meydana gelen deformasyonların giderilmesi amacıyla uygulanan kompozit dolgu, daha estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere de gülüş tasarımı tedavisi çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Günümüzde kompozit dolguların en çok tercih edilme sebepleri şu şekildedir;

  • Çürük diş tedavileri sonucu oluşan boşlukların doldurulması
  • Ön dişlerde bulunan kırık veya çatlak dişlerin onarması
  • Renk kaybına uğramış dişlerin görünümünü iyileştirilmesi
  • Dişlerin arasında bulunan boşlukları kapatılması
  • Ortodontik tedavilerde braketlerin yapıştırılması
  • Dişlerin daha uzun görünmesini sağlamak
  • Mevcut diş görünümünün değiştirilmesi
  • Farklı dolgu türlerine estetik bir alternatif olarak

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Kompozit Dolgu Özellikleri

Tüm dolgu ve diş tedavilerinde olduğu gibi kompozit dolguların da kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin; kompozit dolgular, amalgam dolgulara kıyasla çok daha estetik bir görünüme sahiptirler. Bu yüzden özellikle ön dişlere uygulanan dolgu işlemlerinde kompozit dolgu çok tercih edilmektedir. Fakat basınç mukavemeti açısından kompozit dolgu, amalgam dolgu kadar dirençli değildir.

Kompozit dolgular, dişlerle kimyasal olarak birleşip tutunarak dişlerle kimyasal düzeyde bir bağla bağlanırlar. Amalgam dolgular ise dişteki boşluğu sadece fiziksel olarak doldurur ve dişle tam bir bütünlük sağlamazlar. Yine dolgu sonrası görünümde de kompozit dolguyu, doğal diş yapısından ayırmak zordur.

Kompozit dolgular, vücudun ürettiği sıvılara karşı oldukça hassas bir yapıdadır. Bu yüzden kanama olan bölgelerde ve tükürük izolasyonu sağlanamayan kişilere kompozit tedavisi uygulanamamaktadır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatma Aydın

Daha önceden zirkonyum kaplama ,dolgu kanal tedavisi, implant yaptırdım. Bugün de diş eti sorunum vardi onu yaptırdım. Daha önceleri çok yer sordum sizin dişler iyi olmaz dediler ama Dentium’da buldum çaremi , çok memnunum dişlerimden.

Aynur Selvi

Alanında oldukça uzman hekimlerin bulunduğu bir klinik. Ön dişimde meydana gelen bir kırılma sonucunda gittim ve o günün içerisinde oldukça başarılı bir tedavi gerçekleştirildi . Her şey için teşekkür ederim elinize sağlık.

Gülsüm Ak

4 yaşında kızım düşüp ön üst dişini kırdı ve Dentium’a gittik. Doktor bey kaygılarımızı detaylı bilgilendirme ile giderdi ve çocuğumla çok içten ilgilendi, bize tedavi planı oluşturdu. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Ömer Demir

Tamamen tesadüfen annemin protezinin kırılması nedeniyle acilen randevusuz gittik. Annemin protezi bir hafta gibi kısa bir sürede takıldı ve çok şükür gayet memnun. Diş hekimimize ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği