fbpx
 

Apikal Rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon nedir?

Kök rezeksiyonu, diş kökü ya da diş ucunda oluşan kist enfeksiyonların temizlenmesini sağlamaktadır. Apikal rezeksiyon uygulamasında, diş köküyle birlikte, dişin 1/3’lük bölümü de çıkarılmaktadır. Büyük azı dişler de dahil olmak üzere, tüm dişlere apikal rezeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Kanal tedavisinde yaşanan sorunlar, dişte gelişen enfeksiyon ve kistler, diş kökünde oluşan sorunlar, dişte meydana gelen travmalar ve diş kökünün kırılması gibi durumlarda, apikal rezeksiyon uygulaması yapılmaktadır.

Apikal rezeksiyon işleminin özellikleri, aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Apikal rezeksiyon uygulaması, büyük azı dişleri ve diğer tüm dişlere uygundur.
 • Azı dişlere uygulama yapılmadan önce, azı dişlerin çevresi detaylı şekilde muayene edilmeli ve inceleme yapılmalıdır.
 • Alt çenedeki azı dişlere apikal rezeksiyon uygulandığında, sinirlere zarar verme riski bulunabilir. Sinirlere temas etme riski bulunuyorsa, apikal rezeksiyon yerine dişin çekilmesi uygun olacaktır.
 • Uygulama aşamasında, diş kökünün 1/3’lük bölümü kesilip çıkarılacağından, diş kökünün uzunluğuna göre operasyon yapılmaktadır. Diş kökü kısa olan kişiler, apikal rezeksiyon uygulamasına alınmamakta ve diş çekilmektedir.

Apikal Rezeksiyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Apikal rezeksiyon ameliyatının uygulanışı aşaması, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

 • Hastaların durumuna göre, lokal ya da genel anestezi uygulanır.
 • Anestezi sonrasında, diş etlerine insizyon yapılmaktadır. İnsizyonun ardından, diş eti flabi kaldırılmaktadır.
 • Diş kökünün çevresinde bulunan kemiğin bir bölümü kaldırılarak, kök ucunda bulunan kist ya da enfeksiyonlar kesilmektedir.
 • Diş kökü düzeltildikten sonra, kanal tedavisinin diş köküne denk gelen bölümü biraz oyulmaktadır.
 • Açılan oyuğun içerisine, dışarıya sızdırma yapmayan özel bir dolgu malzemesi doldurulur ve açılan kanalın ağzı tekrardan kapatılır.
 • Kistin alınmasının ardından kalan boşluk, serum fizyolojikle bolca yıkanır.
 • Kist boşluğunda, büyük miktarda kemik boşluğu meydana gelmişse, kemik greftleri ve soketler kullanılarak, bölge kapatılır.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Apikal Rezeksiyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apikal rezeksiyon iyileşme süresi içerisinde dikkatli davranılması gereken konular şunlardır:

 • Operasyondan çıkıldıktan sonra, bölgeye 30 dakika boyunca tampon yapılmaktadır. Tampon uygulamasının amacı, kanamayı engellemektir.
 • Çok sıcak ve çok sert besinler tüketilmemeli, sıcak içecekler içilmemelidir.
 • Hastaların anesteziden tamamen kurtulması beklenmeli ve daha sonra katı gıdalar tüketilmelidir.
 • Ameliyat bölgesinin şişmemesi için çenenin dışından buz kompres uygulaması yapılmaktadır. Operasyonun yapıldığı 24 saatlik süre içerisinde, her 10 dakikada bir buz uygulanmalıdır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Mehtap Tutuş

Yaklaşık bir yıl önce gülüş tasarımı yaptırdım gittiğimde öyle bir insanla karşılaştım ki Zahid Ak işini sevdiği o kadar belliydi tabiki sonunda bir sanat eseri çıktı ortaya iyi ki yaptırdım iyi tanımışım kendisini tekrar ellerine sağlık.

Zeynep Taşdelen

Diş doktorlarından çok korkularım vardı buraya geldikten sonra anladım ki korkularım boş yereymiş.Tedavi sürecimden çok memnun kaldım güler yüzlü personelin olduğu harika bir klinik.Diş tedavisi korkuları olan insanlara tavsiye ederim.

Burçak Öztürk

Öncelikli olarak tüm çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güleryüzünüz ilginiz ve alakanız için. Eşimle okadar güzel ilgilendi ki farklı yerlerde almış olduğumuz fiyatlara karşılık hem uyguna hemde en iyi şekilde saglik hizmeti aldık.

Necati Gürsu

İmplant yaptırmak için gittiğimde profesyonel ve modern bir poliklinikle karşılaştım. Tüm çalışanlar güleryüzünü hiç eksik etmediler. Hijyenik bir ortamda uzman doktorların yaptığı tedavi ile ağrısız, acısız bir şekilde işlemim gerçekleşti.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği