fbpx
 

20 Yaş çekimi

20 yaş dişi nedir?

Yirmilik dişler, halk arasında 20 yaş dişleri olarak da adlandırılan, en son çıkan yetişkin dişleridir. Çenenin en arka kısmında yer alan azı dişleri olan 20lik dişler genelde çene yapısına uyum sağlamamaları nedeniyle çoğu bireyde ağrı, apse oluşumu ve rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle birçok yirmilik dişin diş çekimi veya diş ameliyatları ile alınması gerekir. Söz konusu sorunlar yirmilik dişlerin çıkması için çenede yeterli alanın bulunmamasından kaynaklanır.Neden olduğu şiddetli ağrıların yanı sıra çene yapısının bozulmasına ve komşuluğunda bulunan diğer dişlerin sağlığının olumsuz etkilenmesine de yol açabilir.

Gömülü 20lik diş nasıl anlaşılır?

Yirmilik diş ağrıları ve diğer semptomları gösteren bireylerde yapılan ağız ve diş muayenesinde genellikle bir diş röntgeni çekilir. Bu röntgen tüm dişlerin kökleriyle birlikte kemik yapıları, açıları ve gömülü dişler hakkında net görüntülerin elde edilmesini sağlar. Dışarıdan görünmeyen, yatay olarak çıkmış ya da yarı gömülü olan yirmilik dişler röntgende incelenebilir. Röntgen incelemesi sırasında çekilmesi gereken dişlerin tespit edilmesi halinde bunların sıradan bir diş çekimi şeklinde mi yoksa cerrahi operasyonla mı alınması gerektiği konusunda da karar verilebilir.

Bazı gömülü dişler enfeksiyon, kist oluşumu gibi durumlara sebep olabilir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde diş çekimi için randevu verilmeden önce bunlara yönelik ilaç tedavileri uygulanması gerekebilir.

Bu nedenle yirmilik dişlerin çıkmaya başlaması ile birlikte diş hekimlerine danışılarak kontrolden geçilmesinde fayda vardır. Çene yapısı uygun olan bireylerde yirmilik dişlerin çekilmesi gerekmez. Bazı durumlarda ise yirmilik dişler uygun olmayan çene yapısı nedeniyle yanlış açı ile çıktıklarından diş etine gömülü şekilde kalabilir ve dışarıdan bakıldığında görünmeyebilir. Gömülü yirmilik diş olarak adlandırılan bu dişler genellikle yol açtıkları ağrılarla kendisini belli eder. Çene ve diş yapısının olumsuz etkilenmemesi, apse gibi istenmeyen sorunların önlenebilmesi için düzenli olarak diş hekimi muayenesinden geçilmelidir.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

20lik diş belirtileri nelerdir?

Diş etlerinde yeterli alan bulabilen ve olması gerektiği gibi çıkan yirmilik dişler sağlıklı bir şekilde gelişir ve herhangi bir rahatsızlık belirtisine yol açmaz. Fakat çoğu bireyin yirmilik dişleri bu alanın olmaması nedeniyle sorun yaratır. Yirmilik dişlerin çıkışı veya gömülü kalması sırasında görülen yaygın belirtiler şunlardır:

  • Diş ve diş etlerinde ağrı,
  • Diş eti hassasiyeti,
  • Çeneye ve kulağa vuran ağrılar,
  • Lenf bezlerinde şişlikler,
  • Baş ağrısı,
  • Ağızda kötü koku,
  • Çiğneme sırasında ağrı hissetme

17-25 yaş aralığındaki bireylerde bu gibi semptomların büyük bir kısmı yirmilik dişler ve bu dişlerin yol açtığı komplikasyonlardan kaynaklanır. Dolayısıyla bu şikayetleri yaşayan bireyler diş hekimlerine başvurmalıdır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatma Aydın

Daha önceden zirkonyum kaplama ,dolgu kanal tedavisi, implant yaptırdım. Bugün de diş eti sorunum vardi onu yaptırdım. Daha önceleri çok yer sordum sizin dişler iyi olmaz dediler ama Dentium’da buldum çaremi , çok memnunum dişlerimden.

Aynur Selvi

Alanında oldukça uzman hekimlerin bulunduğu bir klinik. Ön dişimde meydana gelen bir kırılma sonucunda gittim ve o günün içerisinde oldukça başarılı bir tedavi gerçekleştirildi . Her şey için teşekkür ederim elinize sağlık.

Gülsüm Ak

4 yaşında kızım düşüp ön üst dişini kırdı ve Dentium’a gittik. Doktor bey kaygılarımızı detaylı bilgilendirme ile giderdi ve çocuğumla çok içten ilgilendi, bize tedavi planı oluşturdu. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Ömer Demir

Tamamen tesadüfen annemin protezinin kırılması nedeniyle acilen randevusuz gittik. Annemin protezi bir hafta gibi kısa bir sürede takıldı ve çok şükür gayet memnun. Diş hekimimize ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği