fbpx
 

Diş Eti Çekilmeleri

Diş Eti Çekilmesi nedir?

Yetişkinlerin vücudundaki her organda olduğu gibi diş etlerinde de çekilmeler olur. Bu son derece normal bir durumdur. Yaş almış bireylerde diş eti çekilmesi; çürük, diş hassasiyeti veya görüntü açısından bir sorun yaratmıyorsa genellikle tedavi önerilmemektedir. Ağız ve diş bakımının yetersiz olması da diş eti çekilmesine neden olabilir. Ağız ve diş bakımının yetersiz olması plak oluşumuna yol açar. Plak oluşumuyla birlikte meydana gelen diş eti iltihabının durdurulamadığı durumlarda iltihap, diş etlerinin altında yer alan kemik dokusuna ilerleyerek kemik yıkımı meydana getirir. Kemik erimesiyle birlikte diş eti, kemiği takip ederek yavaş yavaş geriye çekilir ve dişler arasında bazı boşluklar oluşur.

Diş eti çekilmesinin bir diğer sebebi de diş taşlarıdır. Diş taşları, bakteriyel plağın ağızda kalsiyuma maruz kalarak sertleşmesiyle oluşmaktadır. Bu yüzden diş etlerine baskı uygulayarak diş eti çekilmesine neden olabilir. Geçmişte veya yakın zamanda yapılan herhangi bir diş eti tedavisi de diş eti çekilmesine sebep olabilir. Tedavi sonucunda diş eti dokusunun iyileşmesine bağlı olarak ufak bir büzülme olmaktadır. Esasen bu iyileşmenin göstergesidir. Aynı zamanda diş eti tedavisinde yapılan cerrahi bir işlem sonucunda iltihaplı dokular mecburen çıkarılmakta olduğu için bu işlem sonrasında diş eti çekilmesi meydana gelebilmektedir. Anatomik sebeplerle de diş eti çekilmesi meydana gelmektedir. Bazı insanlarda yapısal veya genetik olarak diş köklerinin etrafındaki kemik yapısı incedir. Bu insanlarda diş eti çekilmesi çok daha sık meydana gelir. Bunun yanı sıra alt çene kemiklerindeki sorunlar sebebiyle meydana gelen ağız kapama bozuklukları dişlerin pozisyonunu da etkileyebildiği için diş eti çekilmeleri oluşabilir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi,  insanları oldukça rahatsız eden bir sorundur. Çünkü uygulanacak tedavinin zor olma düşüncesi ve çekilmenin diş kaybına yol açacağının düşünülmesi insanları tedirgin eder. Fakat bilinmelidir ki bazı durumlarda yıllar boyunca hiçbir sorun olmadan, tedavi gerekmeksizin diş eti çekilmesi çözülebilir.

Diş eti çekilmesi, her zaman kişi için ciddi sorunlar yaratabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden diş hekimi tedavi ihtiyacı olup olmadığına, şikayetler ve mevcut durumu gözeterek karar verecektir. Ancak duruma göre tedavi gerekebilir. Diş eti çekilmesinin ilerlemesine ve yol açabileceği sorunlara göre bu karar verilmektedir. Diş eti çekilmesi sert ve yatay diş fırçalamadan kaynaklanıyorsa bu durum, diş fırçalama alışkanlığının değiştirilmesi ile çözülebilmektedir.  Diş eti çekilmesi, diş eti iltihabıyla birlikte ilerleme katediyorsa mutlaka periodental tedavi uygulanmalıdır. Fakat periodental tedavi, diş eti çekilmesinden ziyade iltihabın giderilmesine yöneliktir. Çünkü bu tedavilerdeki amaç hastalığın ilerlemesini önlemektir. Bu sayede diş eti çekilmesi gerçekleşse dahi diş kaybı engellenmiş olur.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Diş eti çekilmesi, diş etlerinin diş kökünün yüzeyini açıkta bırakarak yer değiştirmesi veya açığa çıkmasıdır. Diş eti çekilmesi bir veya birden fazla dişte görülebilir. Diş etinin geriye çekilmesi sonucunda gerekli önlemler alınamazsa diş kaybı meydana gelebilir.

Diş eti çekilmesi, bu sorunu oluşturan sebepler net olarak belirlendikten sonra tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi gerekmeyebilir. Tedavi gerektiren esas sorunlar ise estetik, çürük, konuşma bozukluğu ve hassasiyet gibi rahatsızlıklardır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatma Aydın

Daha önceden zirkonyum kaplama ,dolgu kanal tedavisi, implant yaptırdım. Bugün de diş eti sorunum vardi onu yaptırdım. Daha önceleri çok yer sordum sizin dişler iyi olmaz dediler ama Dentium’da buldum çaremi , çok memnunum dişlerimden.

Aynur Selvi

Alanında oldukça uzman hekimlerin bulunduğu bir klinik. Ön dişimde meydana gelen bir kırılma sonucunda gittim ve o günün içerisinde oldukça başarılı bir tedavi gerçekleştirildi . Her şey için teşekkür ederim elinize sağlık.

Gülsüm Ak

4 yaşında kızım düşüp ön üst dişini kırdı ve Dentium’a gittik. Doktor bey kaygılarımızı detaylı bilgilendirme ile giderdi ve çocuğumla çok içten ilgilendi, bize tedavi planı oluşturdu. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Ömer Demir

Tamamen tesadüfen annemin protezinin kırılması nedeniyle acilen randevusuz gittik. Annemin protezi bir hafta gibi kısa bir sürede takıldı ve çok şükür gayet memnun. Diş hekimimize ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği