fbpx
 

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği nedir?

Diş taşı, daha yaygın adı ile de tartar, düzenli olarak dişlerini fırçalayan ve diş bakımını sürdüren kişilerin bile karşılaşabileceği bir durumdur. Ağızda biriken bakteri tabakası, protein ve yemekten sonra arda kalan gıda parçaları ile bir araya gelerek dişlerinizin üzerinde yapışkan bir plak oluşturur. Bu plak dişlerinizin tamamını kapladıktan sonra diş etlerinizin altına sızarak hem dişlerinize, hem de diş etlerinize zarar teşkil eden bakteri üretimine devam eder. Bu döngü sonucunda da tartar ya da diş taşı dediğimiz zararlı ve sert bir tabaka meydana gelmiş olur.

Tartar, az önce de bahsettiğimiz gibi dişlerin altında ve diş eti hattı boyunca oluşum gösterir. Sert ve gözenekli olan bu tabaka, çok ciddi diş eti hastalıklarına yol açabilir, bu yüzden de profesyonel bir diş hekimi yardımı ile diş taşı temizliği yapılması elzemdir.

Diş Taşının Zararları Nelerdir?

Diş taşının dişlere ve diş etine verebileceği zararlar oldukça ciddi diş ve ağız hastalıklarına yol açabilecek türdendir. Sürekli olarak ağızda hareket eden zararlı bakteri ve oluşumlar, dişlerin doğal yapısına zarar vererek diş sağlığınız için tehlikeli olan enfeksiyon ve iltihaplara yol açabilmektedir. Diş taşı, zamanında ve düzgün bir şekilde tedavi edilmediği zaman diş kaybına dahi yol açabilir. İşte tartarın bilinen zararlarından bazıları:

·      Dişleri fırçalamayı ve diş ipi kullanımını zorlaştırır: Sert ve yapışkan tartar plağı yüzünden dişlerinizi etkili ve verimi bir biçimde temizleyemez hale gelirsiniz.

·      Dişlerde çürüklerin oluşmasına yol açar: Sürekli olarak dişin minesini yiyen bakteriler, zamanla dişin üzerinde oyuk ve çürüklerin çıkmasına sebebiyet verebilir.

·      Diş eti hattında oluşan tartar tabakası, başta gingivit olmak üzere pek çok farklı progresif diş eti hastalığına sebep olur.

·      Diş ceplerinin de tartar ile enfekte olması durumunda dişlerinizi yerinde tutan dokuya ve kemiklere zarar verebilir.

·      Yapılan son araştırmalara göre tartarın içinde bulunan zararlı bakteriler, kalp hastalıkları da dahil olmak üzere pek çok ciddi kronik rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Diş Taşı Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirim?

·      Dişlerinizi her gün, düzenli olarak, günde iki kere, en az 2 dakikalık süre ile fırçalayın.

·      Yumuşak kılları olan ve ağzınıza girebilecek küçüklükte bir diş fırçası kullanın.

·      Eğer hali hazırda tartar oluşumu ile ilgili şikayetiniz varsa manuel diş fırçalarının aksine elektronik diş fırçası kullanmayı tercih edin.

·      Tartar oluşumunu engelleyen diş macunu seçin.

.  Düzenli olarak – mümkünse her öğünden sonra – diş ipi kullanın.

·      Ağzınızı her gün özel ağız çalkalama suları ile çalkalayın. Çalkaladıktan sonra en az yarım saat hiçbir şey tüketmeyin.

·      Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin; şekerli ve asitli yiyeceklerden uzak durun.

·      Her yemekten sonra bolca su içmeye dikkat edin.

·      Sigara kullanmayın; kullanıyorsanız bir an önce bırakabilmenin yollarına başvurun.

·      Alkolü bırakın ya da azaltın.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Mehtap Tutuş

Yaklaşık bir yıl önce gülüş tasarımı yaptırdım gittiğimde öyle bir insanla karşılaştım ki Zahid Ak işini sevdiği o kadar belliydi tabiki sonunda bir sanat eseri çıktı ortaya iyi ki yaptırdım iyi tanımışım kendisini tekrar ellerine sağlık.

Zeynep Taşdelen

Diş doktorlarından çok korkularım vardı buraya geldikten sonra anladım ki korkularım boş yereymiş.Tedavi sürecimden çok memnun kaldım güler yüzlü personelin olduğu harika bir klinik.Diş tedavisi korkuları olan insanlara tavsiye ederim.

Burçak Öztürk

Öncelikli olarak tüm çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güleryüzünüz ilginiz ve alakanız için. Eşimle okadar güzel ilgilendi ki farklı yerlerde almış olduğumuz fiyatlara karşılık hem uyguna hemde en iyi şekilde saglik hizmeti aldık.

Necati Gürsu

İmplant yaptırmak için gittiğimde profesyonel ve modern bir poliklinikle karşılaştım. Tüm çalışanlar güleryüzünü hiç eksik etmediler. Hijyenik bir ortamda uzman doktorların yaptığı tedavi ile ağrısız, acısız bir şekilde işlemim gerçekleşti.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği