fbpx
 

Zirkonyum

Zirkonyum Nedir? Avantajları Nelerdir?

Diş kaplamalarında kullanılan birkaç tane madde vardır. Uygulanması aşamasında ise iki türlüdür. Metal destekli kaplama, metal desteksiz kaplama. Arka dişlerde çok fazla önemsenmemesi de görünen ön dişlerde metal destekli kaplama estetiği bozmaktadır. Ayrıca diş eti sağlığı açısından da avantajlı bir yapıya sahiptir.

Zirkonyum maddesi nedir? 

Sıcağa dayanıklı, renk geçirgenliği olan beyaz renkte, diş yapımında kullanılan dayanıklı bir maddedir.

Kaplama işlemi farklı maddeler ile yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de zirkonyum maddesi ile yapılandır. Yapım aşamaları genel olarak şu şekilde gerçekleşir:

  • İlk muayenede dişteki hasar tespit edilir. Dişte oluşan sorun kaplama işlemi gerektiriyorsa hasta koltuğunda müdahale edilir.
  • Lokal anestezi  uygulanır. Kısa süre içerisinde uyuşma gerçekleşir.
  • Sonraki aşama dişin inceltilme işlemidir. Özel aletler yardımı ile diş çevresi ve uçları inceltilir.
  • İnceltmenin amacı, üzerine yerleştirilecek olan kaplamanın kaba ve ağız yapısına büyük gelmemesi içindir.
  • Ardından diş ölçüsü alınır.
  • Dişlerin inceltilmesi nedeni ile görüntüsü pek estetik durmayacaktır. Geçici diş kullanmanız gerekebilir. Bunun için beklemenize gerek yoktur.
  • Hasta düşüncesi de alınarak renk belirlenir. Ancak bazı hastalar, kendi diş tonundan daha açık renkler seçebiliyor. Unutulmamalıdır ki esas olan doğal görüntü yakalamaktır.
  • Gelen kaplama geçici olarak dişinize yapıştırılır.
  • Geçici takılan zirkonyum kaplamalar, hastanın ağzında 7 ile 10 gün kadar değerlendirilir.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Zirkonyum kaplamayı herkes yaptırabilir mi?

Diş sorunu, kaplama gerektiren herkes zirkonyum kaplama yaptırabilir. Ancak 20 yaşına kadar çene gelişimi ve buna bağlı olarak diş eti genişlemesi oluşabilir. Bu nedenle hastanın gelişim sürecini tamamlaması önerilir.

Zirkonyum kaplama kullanım süresi ne kadar?

Diş sağlığınıza önem verdiğiniz takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Bu konuda kesin bir zaman diliminden bahsedilemez. Kişiye özel yapılar olduğu için kullanımı, bakımı, aşınma oranı, doğal dişte oluşan tahribat gibi etkenler süreyi etkiler.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Fatma Aydın

Daha önceden zirkonyum kaplama ,dolgu kanal tedavisi, implant yaptırdım. Bugün de diş eti sorunum vardi onu yaptırdım. Daha önceleri çok yer sordum sizin dişler iyi olmaz dediler ama Dentium’da buldum çaremi , çok memnunum dişlerimden.

Aynur Selvi

Alanında oldukça uzman hekimlerin bulunduğu bir klinik. Ön dişimde meydana gelen bir kırılma sonucunda gittim ve o günün içerisinde oldukça başarılı bir tedavi gerçekleştirildi . Her şey için teşekkür ederim elinize sağlık.

Gülsüm Ak

4 yaşında kızım düşüp ön üst dişini kırdı ve Dentium’a gittik. Doktor bey kaygılarımızı detaylı bilgilendirme ile giderdi ve çocuğumla çok içten ilgilendi, bize tedavi planı oluşturdu. Çok memnun kaldık, çok teşekkür ederiz.

Ömer Demir

Tamamen tesadüfen annemin protezinin kırılması nedeniyle acilen randevusuz gittik. Annemin protezi bir hafta gibi kısa bir sürede takıldı ve çok şükür gayet memnun. Diş hekimimize ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği