fbpx
 

Periodontoloji

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji nedir? sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda, sizler de periodontoloji hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Bu alanda doktora eğitimi tamamlamış ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilir.

Diğer yandan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunların tedavisi olarak karşımıza çıkar. Diş etinde meydana gelen tüm hastalıkların tedavisi ile periodontoloji ana bilim dalı ilgilenir. Sağlıklı bir diş etine sahip olmak adına önemli başarıla imza atılan bu alanda, diş etlerinde oluşan tüm hastalıklar etkin bir tedavi süreci ile ortadan kaldırılır. Tedavi sonucunda ise her birey ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri döner.

Periodontoloji Ne Yapar ve Nelere Bakar?

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesi ile oluşur. Ayrıca bu dokular, diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişki bir hale gelir.

Dişlerde oluşan sorunların ya da diş etlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına ya da genel sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara neden olmaması için ilk olarak yapılması gereken erken teşhis ve bunun ardından tedavidir.

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun ardından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığının sağlanması önemli bir konumda yer alır. Bunu sağlayacak olan ise diş etki hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkar.

Periodontoloji alanında sadece hastalıkların teşhisi yapılmaz, teşhisin yanında tedavi aşaması ve oluşturulan sağlıklı yapının devamlılığının da sağlanması gerekir.

Dentium her şeyden önce kesinlikle güzel hatıralar yaratmak için kuruldu.

Hastalığın Teşhis Edilmesi

Periodontoloji tedavisi sırasında en önemli aşamalardan biri hastalığın doğru teşhisidir. Hastalık konusunda doğru bir tanı konması için ise hastadan ön bilgi, klinik muayene ve radyografik değerlendirmeler ile ilgili çeşitli bilgiler alınır ve bunun ardından tedavinin diğer aşamalarına geçilir.

Tamamlayıcı ve Destekleyici Tedavi

Tamamlayıcı ve destekleyici tedavide periyodik olarak kontroller gerçekleştirilir. Bu periyotlar genel olarak 3 ya da 6 ay olarak karşımıza çıkar. Hastaların bu periyodik kontrolleri kesinlikle ihmal etmemesi gerekir.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Ayşe Yağmur

Azı dişimde şiddetli dış ağrısı sorunu için gittim. Bu soruna birebir yardımcı olup kibar güleryüzle karşılandım. Her şey çok iyiydi gece bile güvenle  gidebileceğiniz harika bir yer.

Osman İşçi

Güler yüzlü, hijyenik ve hasta sağlığını ön planda tutan, tedavinin her aşamasında ayrıntılı bilgi veren bir klinik. 8 aylık bir süreci kapsayan köprü, diş cekimi, kanal tedavisi, dolgu, diş eti tedavisi gibi farklı islemlerin yapıldığı uzun soluklu tedavide ilgileri, yaklaşımları , tavsiyeleri ve yönlendirmeleri ile tedavim başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Muazzez Ceylan

Diş hekimlerinin çok titiz çalıştığı bir klinik… Cerrahi operasyonla bir dişimi alındı ve bir dişime de kanal tedavisi uygulandı. Dişin görünümü çok güzel oldu ve dişlerimde hiçbir ağrı kalmadı. İnce işçiliği ve güler yüzü için hekimlere çok teşekkür ederiz…

Randevu
Alın


Dentium Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği