fbpx
 

Tartar (sert diş eti) Oluşumu Nedir ? / Konya Tartar Oluşumu

Tartar sert diş eti oluşumu olarak da bilinen diş taşı, dişlerin üzerinde oluşan birikintilerdir. Bu birikintiler, bakterilerin yoğunlaştığı ve dişlerin üzerinde tutunarak çürümeye yol açan plak adı verilen bir film tabakasından oluşur.

diş taşı
diş taşı , tartar oluşumu için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Diş taşı, özellikle ağız içinde yeterince fırçalanmayan ve ağız bakımına düzenli olarak gidilmeyen kişilerde sık görülür. Diş taşı oluşumu, dişlerin üzerinde belirgin bir şekilde görülebilir ve bakterilerin üremesine yardımcı olur. Bu da diş eti hastalıklarına yol açabilir.

Diş taşı oluşumunu önlemek için, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve ağız bakımına düzenli olarak gidilmelidir. Ayrıca, doktorunuzdan ağız bakımı hakkında daha fazla bilgi alabilir ve tartar oluşumunu önlemek için özel bir fırça veya ağız bakımı ürünü kullanabilirsiniz.

Diş taşı oluşumunu erken fark edebilmek ve diş eti hastalıklarının oluşmasını önlemek için, düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekiminiz, diş taşı oluşumunu erken fark edebilir ve gerekli tedaviyi uygulayarak diş eti hastalıklarının oluşumunu önleyebilir.

Diş taşı oluşumunu önlemek ve diş eti hastalıklarından korunmak için, düzenli ağız bakımı ve diş hekiminize düzenli ziyaretlerinizin yanı sıra sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız da önemlidir. Özellikle şeker içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı ve sürekli olarak ağızda kalan yiyeceklerle bakterilerin üremesinede engel olun .