fbpx
 

Dijital Diş Hekimliği Nedir ?

Dijital diş hekimliği nedir ?

Dijital diş hekimliği, dijital radyografi, dijital kron yapımı ve restorasyonu ve dijital alet tasarımı kullanarak hastalar üzerinde diş prosedürleri gerçekleştirme uygulamasıdır. Dijital cihaz teknolojisi, geleneksel malzemelere kıyasla daha özelleştirilmiş tasarımlara olanak tanır ve bu da onları birçok diş hekimi için daha cazip hale getirir.

Dijital diş hekimliği, dijital radyografi, dijital kron yapımı ve restorasyonu ve dijital cihaz tasarımı kullanılarak hastalar üzerinde diş prosedürleri gerçekleştirme uygulamasıdır.

Dijital diş hekimliği, prosedürleri gerçekleştirmenin yeni bir yoludur. Kron ve dolgu yapımında dijital cihazlar, hastaların teşhis ve tedavisinde dijital radyografi ve kron oluşturmak için dijital kron yapım makineleri kullanılmaktadır.

 

Dijital radyografinin kullanımı daha kesin teşhis ve tedavi planlarının yapılmasına olanak sağlamıştır.

Dijital radyografi, dişlerin ve çevresindeki yapıların görüntülerini üretmek için dijital görüntülemenin kullanılmasıdır. Süreç, dijital bir cihaz aracılığıyla tek bir pozlama sırasında birden fazla X-ışını görüntüsü almayı içerir. Elde edilen görüntüler daha sonra bir monitörde görüntülenebilen veya diş hekimi tarafından incelenmek üzere yazdırılabilen nihai bir görüntü üretmek için bilgisayar tarafından işlenir.

Dijital radyografi, geleneksel film tabanlı röntgenler yerine kullanılır çünkü daha fazla ayrıntı sağlar, daha erken tanıya olanak tanır ve geleneksel tekniklere göre daha hassas tedavi planlamasına izin verir.

Dijital diş hekimliği
Dijital diş hekimliği için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Dijital kron yapım makinesi, tek bir kronda birden fazla malzemenin kullanılmasına olanak tanır.

Bu, dişin bir tarafı hasarlı ve diğer tarafı sağlıklı olduğunda olduğu gibi, güçlü olması gereken ancak aynı zamanda doğal görünen kronlar için yararlı olabilir. Diş hekimliği kliniğiniz, her bir kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı protez/kuron türlerine sahip olması yerine tüm hastalarının dişlerinde tutarlı bir görünüm istiyorsa da yararlıdır.

Örneğin: Alt çene kemiğinize (mandibular) bir implant yerleştirmeyi düşünüyor ancak bunun zaman içinde görünümünüzü veya işlevinizi nasıl etkileyebileceği konusunda endişeleriniz varsa, bu teknoloji daha fazla seçeneğe izin verebilir!

 

Dijital cihazlar, diğer malzemelere göre daha özel tasarımlara olanak tanıyabilir.

Dijital cihazlar, diğer malzemelere göre daha özelleştirilmiş tasarımlara olanak sağlayabilir. Dijital kuron yapma makinesi, diğer malzemelere göre daha hassas olan tek bir kuronda birden fazla malzemenin kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca, dijital kuron yapım makineleri, ağzınızın farklı bölümleri arasındaki ince farklılıkları tespit edebildikleri ve size tam olarak istediğinizi verebildikleri için diğer malzemelere göre daha özelleştirilmiş kuronlar üretir.

 

Dijital diş hekimliği geleceğimizdir. Daha hassas teşhis ve tedavi planlarına olanak tanır, bu da kronlarınızı ve kaplamalarınızı tam olarak istediğiniz şekilde yaptırabileceğiniz anlamına gelir. Diş hekiminiz ayrıca ağzınıza tam olarak oturan özel yapım diş tutucuları oluşturmak için dijital araçları kullanabilir, böylece artık hantal metal olanlara gerek kalmaz! Bu süreçte kullanılan teknoloji aynı zamanda geleneksel yöntemlerden çok daha hızlıdır, bu nedenle hastalar tedavileri için uzun süre beklemek zorunda kalmazlar.