fbpx
 

Diş Eti Büyümesi Nedir ? / Konya

Diş eti büyümesi Konya!

Diş eti büyümesi nedir? Diş eti hiperplazisi olarak da bilinen aşırı diş eti büyümesi, diş etlerinin boyutunda artış ile karakterize bir durumdur. Bu durum, tedavi edilmediği takdirde zamanla daha da kötüleşebilecek çirkin ve ağrılı periodontal ceplere (dişler ve diş etleri arasındaki alanlar) neden olabilir.

 

Diş eti büyümesi nedir?

Diş eti büyümesi, diş etlerinin çok fazla büyüdüğü bir durumdur. Bu durum diş etlerinin çok büyümesine ve dişlerinizi kaplayarak temizlemenizi zorlaştırmasına neden olabilir. Sorun zaman geçtikçe daha da kötüleşebilir ve tedavi edilmezse ağrı ve enfeksiyona neden olabilir.

diş eti büyümesi
Diş eti büyümeleriniz için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Diş eti büyümesinin nedenleri !

  • Kötü ağız hijyeni.
  • Aşırı fırçalama.
  • Periodontal hastalık.
  • Ailede diş eti büyümesi veya Down sendromu gibi genetik faktörler, vücudunuzun hormonlarında dengesizliğe neden olabilir ve ergenlik döneminde (yetişkin dişlerinizin çıkmaya başladığı zaman) büyüme ve gelişmeyi etkileyebilir.

Sigara içmek de diş kaybına veya çene kemiğinin bozulmasına yol açan kronik diş eti hastalığına neden olarak diş eti büyümesine katkıda bulunabilir, bu da yetişkinlik döneminde ağzınızın şeklini korumasını ve dişler ile diş etleri arasında doğru boşlukların oluşmasını zorlaştırır.

 

Diş eti büyümesinin tedavisi

Diş eti büyümesi için tedavi seçenekleri her zaman etkili değildir. Sorunu tedavi etmek için diş eti cerrahisi, lazer tedavisi ve ilaçlar kullanılabilir, ancak bu tedaviler pahalı olabilir ve bazı hastalar için uzun vadeli sonuçlar sağlamayabilir.

 

Diş eti büyümesi, iyi bir ağız hijyeni uygulayarak, ağız enfeksiyonları için tedavi arayarak ve tütün kullanımını bırakarak önlenebilir.

  • Diş eti büyümesini önlemek için iyi bir ağız hijyeni uygulamak, ağız enfeksiyonları için tedavi aramak ve tütün kullanımını bırakmak gerekir.
  • Diş etlerinde kanama veya ağrı gibi aşırı diş eti büyümesi belirtileri yaşıyorsanız, derhal diş hekiminize başvurun.