fbpx
 

Konya Diş Dolgusu

Diş dolgusu tedavisi

Diş dolgusu dişleriniz için macun gibidir: dişinizdeki deliği kapatır, böylece dişlerinizin durumu hakkında endişelenmeden yemek yiyebilir ve gülümseyebilirsiniz. Bir diş dolgusu, altın alaşımları ve metale kaynaşmış porselen (PFM) dahil olmak üzere farklı malzemelerden yapılabilir. Ancak en yaygın dolgu türlerinden biri kompozit reçineden yapılan diş renginde bir dolgudur.

 

Diş renginde dolgular, diş çürüğünü tedavi etmek için kullanılan bir diş restorasyonu türüdür.

  • Diş rengindeki dolgular, diş çürüğünü tedavi etmek için kullanılan bir diş restorasyonu türüdür.
  • Diş rengindeki dolgular reçine, toz cam ve plastik içeren bir malzeme olan kompozit reçineden yapılır.

 

Bu dolgular mevcut dişlerle uyum sağlayan ve doğal görünmelerini sağlayan bir renge sahiptir.

Diş rengindeki dolguları gümüş amalgam dolgulardan daha az fark edilir oldukları için isteyebilirsiniz. Diş rengindeki dolgular dişler arasındaki küçük boşlukları doldurmak için kullanılabilir ve büyük plastik parçaları gibi görünen beyaz kompozit reçine dolgulardan daha çekicidir.

Bu dolgular mevcut dişlerle uyum sağlayan ve doğal görünmelerini sağlayan bir renge sahiptir. Bu, gümüş amalgam dolgular kadar belirgin olmayan diş rengindeki dolguların bir avantajıdır. Ayrıca büyük miktarda diş küçültmeye gerek kalmadan dişler arasındaki küçük boşlukları kapatmak için de kullanılabilirler.

Diş rengindeki dolgu malzemesi diğer restoratif malzemelere göre daha dayanıklıdır ve çatlama veya ufalanmaya daha az eğilimlidir.

 

Kompozit reçine: Toz haline getirilmiş cam ve plastik içeren bir malzemedir.

Kompozit rezin, rezin, toz cam ve plastik içeren bir malzemedir.

Kompozit reçine, kompoziti yapmak için cam ve plastik karışımı kullanır. Bu, malzemenin hem güçlü hem de esnek olmasını sağlar.

Kompozit malzemeler genellikle dişlerdeki boşlukları doldurmak için kullanılır, çünkü belirli diş boşluğunuz için gereken herhangi bir şekle veya boyuta kolayca şekillendirilebilirler, bu da onları çok yönlü hale getirir.

diş dolgusu
diş dolgusu tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Çürük bölgeye uygulandıktan sonra sertleşir ve doğal dişe bağlanır.

Diş dolgusu tedavisi, bir dişin boşluğuna dolgu yerleştirerek dişi onaran bir diş prosedürüdür. Dolgu malzemesi kompozit reçine, altın alaşımları ve porselen dahil olmak üzere birkaç farklı maddeden biri olabilir.

Çürük bölgeye uygulandıktan sonra sertleşir ve doğal dişe bağlanır. Ayrıca bakterileri ağzınızdan uzak tutmaya yardımcı olur, böylece tekrar çürük oluşmaz.

 

Diş renginde dolgular 1980’lerden beri kullanılmaktadır.

Kompozit reçine dolgular 1980’lerden beri kullanılmaktadır. Dişinize uyacak şekilde kalıplanabilirler ve daha sonra özel bir ışık veya ısı ile sertleştirilebilirler.

Kompozit reçine dolgular gümüş amalgam dolguların yerini almak üzere geliştirilmiştir. Gümüş amalgam dolgular cıva içerdiğinden günümüzde artık kullanılmamaktadır.

 

Uygulanması kolaydır: Geleneksel gümüş amalgamlara kıyasla uygulanması da kolaydır.

Diş dolgusu tedavisi, boşluğun kompozit reçine kullanılarak doldurulduğu bir prosedürdür. Geleneksel gümüş amalgamlara kıyasla uygulanması da kolaydır. İçlerinde cıva veya gümüş bulunmaz ve çok kısa sürede uygulanabilirler. Bu dolguların uygulanması, çıkarılması kolaydır ve amalgamlara göre hassasiyete neden olma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca amalgamlara göre daha dayanıklıdırlar.

 

Bu dolguların uygulanması diş yapısının orijinal şeklini ve gücünü geri kazanmasına yardımcı olur.

Diş şekillendirildikten sonra diş hekiminiz dişi kompozit reçine ile dolduracaktır. Bu, tüm dolgularımızı yapmak için kullanılan malzemedir ve cilalandıktan sonra sertleşecektir.

Bundan sonra ne olacak?

Dişiniz doldurulduktan sonra, diş hekiminiz dişinizin içindeki çürüğü çıkardığı yerdeki pürüzlü kenarları parlatacak ve düzeltecektir. Parlatma işlemi, dolgunun etrafında yemek yerken veya dişlerinizi fırçalarken ağzınızın diğer kısımlarını kesebilecek keskin kenarlar olmamasını sağlamaya yardımcı olur.

 

Amalgamlara kıyasla dişinize daha güçlü bir şekilde bağlanabilirler.

Birçok sentetik dolgu türü vardır ve hepsi dişleri onarmak için kullanılabilir. Bazıları diğerlerinden daha popülerdir, ancak kompozit reçinedeki en son gelişmeler onları hasarlı dişleri onarmak için en iyi seçeneklerden biri haline getirmiştir.

Dişinize amalgamlardan daha güçlü bir şekilde bağlanabilirler. Kuronlardan daha hızlı işlenebilirler ve uzun bir raf ömrüne sahiptirler, bu nedenle bakteri üremesine veya nem veya ısıdan kaynaklanan hasara karşı hassas değildirler. Ayrıca gelecekte herhangi bir noktada değiştirilmeleri gerektiğinde veya bir sorun olduğunda (ki bu nadirdir) çıkarılmaları daha kolaydır. Kompozit reçineler genellikle pahalı bir kuron gerektirebilecek diş üzerindeki küçük yongalar için kullanılır. Malzemenin kendisi çiğneme kuvvetlerine oldukça iyi dayanacak kadar serttir, ancak yine de biftek gibi sert bir şeyi ısırmanın baskısı altında çatlamaması için esnekliğe sahiptir!