fbpx
 

Şeffaf Diş Teli Nedir ? / Konya

Şeffaf Diş Teli Nedir ?

Şeffaf Diş Teli Nedir?

Şeffaf diş teli estetik kaygılar sebebiyle son yıllarda daha çok tercih edilen ortodonti tedavilerinden biridir. Diş teli tedavisi dişlerin diziliş ve şekil bozukluklarını, çarpıklıkları, ağız kapanış bozukluklarını düzeltmek için uygulanan tedavi şeklidir. Diş teli tedavisi yaygınlaştığı ilk yıllardan günümüze kadar halen metal braketler yardımı ile yapılmaktadır. Metal braketler işlevsellik ve tedavi olarak çok iyi sonuçlar vermekte fakat estetik açıdan ağız içerisinde şeffaf diş teline göre  kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Özellikle belli bir yaşa erişmiş kişilerde yapılan diş teli tedavileri çok büyük estetik kaygılar taşımakta ve sosyal hayat içerisinde şeffaf olmayan yöntemler yerini yeni uygulamalara bırakmaktadır. Bu sebeplerden ötürü metal braketler ile aynı sonuçları ve başarıyı veren şeffaf diş teli en çok kullanılan ortodontik tedavi yöntemlerinden biri olmuştur.

şeffaf diş teli
diş teli tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz .

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle var olan ortodontik problemlerin teşhisi için muayene uzman hekim tarafından gerçekleştirilir. Yapılan bu muayenenin amacı ağız için durumu görmek ve hastanın ağız yapısına uygun tel dizaynını yapmaktır. Daha sonraki süreçte şeffaf braketler dişlerin üzerine yerleştirilmekte ve diş telleri takılmaktadır. Yapılan periyodik kontroller ile tellerin dişler ile uyumluluğu kontrol edilmekte ve tedavinin sürecine göre farklı tipte tel boyutlarına geçilmektedir. Şeffaf braketler sert plastik braketler ve safir braketler olmak üzere 3 tiptedir. 3 tip braketde tedavinin başarısında aynı sonucu vermektedir buradaki çeşitliliğin amacı sadece dış görünüş olmaktadır. Seramik ve safir braketler plastik olanlara göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Buda onları biraz daha fazla zarar görmesini ve kırılmasına neden olabilir. Şeffaf diş teli tedavisinde hastalar ağız hijyenine gerekli özeni göstermelidir. Ağız ve diş bakımını yapmayan hastalarda diş teli kullanımı süreci biraz daha fazla olmaktadır.

Şeffaf Diş Teli Tek Çözüm mü?

Şeffaf diş teli tedavisi dışında estetik açıdan başarılı iki tedavi türü daha vardır. Bunlar şeffaf plak ve lingual ortodontidir. Kullanılan malzemeler  ve tedavi süreleri birbirinden farklı da olsa estetik olarak hastalarımızı tatmin etmektedir.

şeffaf diş teli
diş teli tedavisi için sitemiden randevu alabilirsiniz .
Şeffaf Plak(invisalign) ve Şeffaf Diş Teli Arasındaki Fark

Şeffaf plağın en büyük özelliği ve diğer tedavi yöntemlerinden farkı istediğiniz zaman takıp çıkarabiliyor olmanızdır. Şeffaf plak(invisalign) dişlerin kalıbı alınarak kişiye özel oluşturulur. Şeffaf plaklarda tel ve aparey yerine şeffaf düzeltici etkisi olan plakalar kullanılmaktadır. Diğer diş tellerinde özellikle alışma sürecinde bir takım zorluklar yaşanabiliyor. Örneğin yeme içme konusunda diş teli kullanan hastalar biraz daha dikkatli olmak zorundalar. Sert ve yapışkan yiyeceklerin yenmesi diş tellerine zarar verebiliyor. Ayrıca yiyeceklerin teller arasında kalması veya sıkışması gibi durumlar şeffaf plaklar çıkartıldığı için yaşanmamaktadır. Diş tellerine alışma, temizleme, yemek yeme gibi alışma süreci gerektiren durumlar şeffaf plaklarda yaşanmamaktadır. Şeffaf plak ile şeffaf diş teli arasındaki en büyük fark ise şeffaf plağın her durumda tercih edilmemesidir. Şeffaf diş teli ise tüm ortodontik problemlerde rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Diğer bir önemli fark ise şeffaf diş teli sürekli dişlerin üzerinde olduğu için tedavi süresi daha kısa sürmekte ve kısmen daha başarılı sonuçlar vermektedir. Başarılı bir tedavi için hangi yöntemin kullanılması gerektiğine diş hekiminin kendisi karar vermektedir.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodontinin normal diş tellerinden bir farkı yoktur. Lingual ortodontide sadece dişlerdeki çarpışık ve bozuklukları düzeltmek için teller dişlerin arka tarafına takılarak tedavi yapılmaktadır. Bu yöntemle siz konuşurken veya güldüğünüzde dışarıdan hiç bir şekilde ortodonti tedavisi yapıldığı anlaşılmaz.