fbpx
 

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2023

Zirkonyum Kaplama Nedir ?

Zirkonyum diş kaplama; diş yüzeylerine zirkonyum maddesi kullanılarak yapılan bir kaplama uygulamadır. Zirkonyum kaplama son derece doğal ve sağlam bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda zirkonyum kaplama teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dişlerde sıkça tercih edilen porselen diş kaplamalarında alt yapısını oluşturmaktadır. Tüm dişlere uygulanabilir bir kaplama yöntemi olduğun için porselen kaplama gibi sadece ön dişlerde kullanılma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kaplama sayesinde dişler daha az aşındırılır ve doğal yapıları bozulmadan işlem uygulanır hale getirilir.

Zirkonyum kaplama yalıtım özelliği olduğundan diğer kaplama malzemelerine oranla soğuğu veya sıcağı iletmeden , kişiye rahat bir kullanım sağlamakta. Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgenliği olmasından dolayı diş yapısıyla benzerlik göstererek dışarıdan bakıldığında fark edilme olasılığını minimuma indirmiştir.

zirkonyum kaplama fiyatları

 

 

Diş Kaplamanın Avantajı Nedir ?

Metal destekli diş kaplamaların da estetiklik çokça aranmamaktadır. Fakat zirkonyum diş buna zıt olarak ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde zamanla meydana gelebilen mat görünüme neden olmaz. Dişlerin orijinal haline daha yakın olması; daha doğal, daha sağlıklı ve daha şeffaf bir görünüm elde edilmesini sağlamakta.

Avantajları ;
 • Zirkonyum kaplamalar doğal görüntüleri ile doğal dişe benzerler ve bu sayede dışarıdan bakıldığın da fark edilemezler.
 • Zirkonyum kaplamalar metal desteklidirler.
 • Zirkonyum kaplamalar uzun ömürlüdürler ve ağızda uzun yıllar kalması kişiye zarar vermez.
 • Zirkonyum kaplamalar hassas veya duyarlı olmadığından soğuk veya sıcak besinlere karşı dayanıklıdırlar.

 

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama işlemi, diğer kaplama işlemleri ile benzer şekilde uygulanmaktadır. Zirkonyum kaplamayı diğer kaplamalardan ayıran en önemli fark ise kaplama yapılırken kullanılacak olan malzemenin türleridir. Zirkonyum kaplama nasıl yapılır. İşte tedavi aşamaları;

 • Zirkonyum diş kaplama işlemine geçilmeden önce diş üzerinde diş temizliği ve dişlerin küçültülüp kaplamaya uygun hale getirilmesi gibi oynamalar ve düzenlemeler yapılmaktadır.
 • Özel olarak ağızdan alınan ölçüler , CAD/CAM teknolojisi ile üretilmesi üzere laboratuvara gönderilmekte.
 • Her dişe uygun renkte üretilen zirkonyum bir alt yapıdır. Bu alt yapının üzerine bir porselen üst yapı işlenir ve klinikte diş hekimi tarafından hastanın dişine uyumlanır.
 • En son aşamaya gelindiğinde ise kaplama özel yapıştırıcılar ile birlikte dişe kalıcı olarak yerleştirilir.

dentium zirkonyum fiyatları

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Zirkon seramik tedavisinin diğer tedavi yöntemlerinden ayrılmasındaki en büyük özelliği ise kısa sürede tedavinin tamamlanması olur. Diş hekimi uzmanları, genel olarak zirkon seramik tedavisi için 5 günün yeterli olduğunu söylemektedirler. Yani estetik bir gülüşe sahip olmanız için uzun süre beklemenize gerek yoktur. Zirkonyum diş kaplama tedavisi süresi yaklaşık farklı günlerde dahil 3-5 gün kadar sürmekte. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde seansın gün sayısı hastanın isteğine bağlı olarak uzatılabilmekte. Ancak ortalama 5-7 gün içerisinde kaplama işlemi tamamıyla bitirilmiş olmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlımıdır ?

Zirkon Diş kaplama genellikle estetiklik açısından daha sık tercih edilse de diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan bir tedavidir. Çünkü zirkonyum maddesi, diş etleri ile daha uyumludur ve herhangi bir şekilde diş etlerine zarar vermemektedir. Zirkonyum kaplama yapılmış dişlerin diş etleri etrafında görülen diş eti hastalıkları ve metal kaplamalara göre çok daha düşük olur.

Metale karşı alerjisi olan kişiler, metal destekli diş kaplamalarından kaçmaktadırlar. Geliştirilmiş şekilde tıp dünyasına sunulan zirkonyum diş tedavisi sayesinde bu sorun da ortadan kalkmaktadır. Çünkü zirkonyum kaplama , sıcağa karşı dayanıklı ve metale alerjisi olanlar için ideal bir diş tedavisi yöntemi olur.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALARIN UYGULANIŞ AŞAMALARI
 • Dişler kaplama için uygun ölçüye getirilerek küçültülür,
 • Küçültme işleminden sonra kapmalar için hassas bir ölçü alınır,
 • Ardından dişe uygun olan renkte zirkonyum kaplamalar laboratuvarda oluşmakta.

Zirkonyum kaplamaları yapıştırıp, tedavi sürecini tamamladığında iyi bir bakım ile çok uzun yıllar kaplamaları kullanılabilirsiniz. Bu kapmaların değişmesi gerektiğinde yapılacak işlem ise acısız ve ağrısız olmaktadır. Kaplamalar takıldıktan sonra sıcak-soğuk hassasiyeti yaşamaz ve gündelik yaşantıya kaldığı yerden devam edilebilir.

konya zirkonyum fiyatları

Diş Kaplama Sırasında Ağrı Olur Mu?

Diş kaplama işlemi sırasında ise kaplama yapılacak olan diş için kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve kesim işlemlerinin ardından sıcak ve soğuğa karşı dişi dayanıklı bir hale getirmek için geçici bir kaplama yapılmaktadır. Diş kaplama sırasında hastaların çok az bir kısmında hafif sızlamalar görülmektedir ancak genel olarak bir ağrı veya sızı yaşanmadan süreç tamamlanmaktadır.