fbpx
 

Diş Kaplama, Diş Kaplama Fiyatları 2022

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama; diş yapılarında yaşanan kayıplar sonrasında diş hacmini doğal görünüme kavuşturmak amacıyla estetik malzemeler ile yapılan restorasyonlardır. Kaplama diş tedavisi, travma ve çürük nedeniyle kaybedilen yapıların dolgu ile tamamlanamadığı durumlarda yapılmaktadır. Hastanın diş yapısındaki duruma göre bazen aşındırma işlemi yapılması gerekebilmektedir.

happy young lady is visiting dental clinic taking care teeth getting better smileDiş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama işlemi birçok adımdan oluşur. Diş kaplama işlemi adımları;

 • İlk adımda diş kaplaması yapılacak olan dişlerin ölçüleri alınır.
 • Alınan ölçüler doğrultusunda dişe yapılacak kaplama için kaplama malzemesi seçilir.
 • Ardından diş temizliği yapılır.
 • Diş kaplaması için gerekli olan şeklin oluşması için kalıplar hazırlanır ve geçici olarak diş üzerine yerleştirilir.
 • Dişin kalıba uygun olup olmadığını anlayabilmek için hasta geçici bir süreliğine yerleştirilen kalıpla yaşar.
 • Bu süreçte problem yaşanırsa, kalıp çıkartılarak problem için çözüm tedavisi uygulanır.

Son aşamada ise dişin kaplaması yapılır ve süreç tamamlanır.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplama işlemi son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde tercih edildiği için birçok çeşidi bulunmaktadır. Diş hekimi hastaya uygun olan tedavi yöntemlerini sayacaktır. Hasta bu tedavi yöntemlerinin içerisinden isteğine göre bir tanesini seçebilir. Her diş kaplamasının birbirinden farklı özellikleri ve maliyetleri hastanın göz önünde bulundurması gereken konulardan birkaçıdır.

Diş hekim tarafından diş kaplama çeşitleri hakkında detaylı bilgi verilmeli ve bu bilgiler eksiksiz olmalıdır. Bu sayede hasta uzun yıllar boyunca kullanacağı kaplama konusunda daha iyi bir seçim yapmış olacaktır. Diş kaplaması yaptırmak için iyi bir dişçiye gitmeniz, bu bilgileri daha kolay alabilmenize yardımcı olacaktır. Diş kaplama çeşitleri şunlardır:

  • Porselen laminate veneer
  • Full porselen kaplama (Empress)
  • Zirkonyum kaplama
  • Metal destekli kaplama

Diş Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Diş kaplama nasıl yapılır anlattık şimdi diş kaplama işleminin faydalarına değinelim. Bir diş kaplama tedavisi almanın pek çok önemli faydası mevcuttur. Ancak kaplamaların sağladığı en önemli faydalar arasında dişlerinizin görünümünü iyileşmesi, daha parlak ve daha güzel bir gülümsemeye kavuşmanız gibi faktörler yer alır. Kaplamalar, aşağıdaki kozmetik sorunları gidermek için sıklıkla kullanılır:

 • Hasar görmüş, kırık ya da yontulmuş dişler,
 • Dişlerde yer alan boşluklar,
 • Sivri ya da olağandışı bir şekle sahip olan dişler,
 • Ortalamadan çok daha küçük olan dişler,
 • Beyazlatma tekniği ile düzeltilemeyecek kadar ciddi renk değişikliğine ya da düzensiz renklenmeye sahip dişler.

Kaplamalar, seçilen kaplama türüne göre on yıl ya da daha fazla süre dayanabilir. Bu da onları, gülümsemenize olan güveninizi artırabilecek yarı kalıcı bir yatırım haline getirir.

dentist with smileDiş Kaplaması Sonrası

Dişlerin birtakım nedenlerden dolayı çeşitli yıpranma ve kayıplara uğraması neticesinde uygulanan diş kaplama tedavisi, hasta için hassas bir süreci de beraberinde getirmektedir. Çünkü bu aşamadan sonra mutlaka dişlerin bakımına her zaman yeterince özen gösterilmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Diş kaplama sonrası dişlerin bakımına gereken önemin verilmemesi neticesinde birtakım sorunlar baş gösterebilmektedir. Bunlar arasında; uygulanan kaplamalarda çeşitli lekelerin oluşması, çürüklerin oluşması ya da ağız içiyle alakalı bazı sorunların ortaya çıkabilmesi ihtimali yer almaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı bu süreçte iyi bir hassasiyet göstermek ve ağız ve diş bakımlarımızın üzerinde yeterince durmamız gerekmektedir.

Diş Kaplama Sonrası Ne Gibi Değişimler Olur?

Sorunlu dişlerin düzeltilmesinde uygulanan diş kaplama işleminden sonra hastaların bu yeni duruma alışmaları biraz zaman alabilmektedir. Diş kaplama sonrası hastalar bu değişime karşı biraz yabancılık gösterebilirler. Çünkü dişlerdeki eksik kısımlar tamamlandığından bu bölgeler biraz daha farklı hissettirebilmektedir. Ancak eğer dişle ilgili alışılması güç yapısal bir sorun ortada yoksa hastanın buna alışması çok fazla zaman almayacaktır. Bu noktada hasta ve hekim arasında belirli aralıklarla irtibat kurulmasında önemli yararlar vardır. Çünkü bu tedavinin başarısından emin olmak için ve hastanın bunun üzerindeki tepkilerini gözlemlemek için ve de gerektiğinde herhangi bir soruna karşı uygun çözümler üretmek için gereklidir.

woman teeth before after whitening white background dental clinic patient image symbolizes oral care dentistry stomatologyDiş Kaplama Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Diş kaplama fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Diş kaplama fiyatlarını belirleyen faktörler;

 • Kliniğin yer ve konumu,
 • Hekimin tecrübesi ve uzmanlık alanı,
 • Tercih edilen kaplama diş malzemesi,
 • Hastanın farklı tedavi ihtiyacı olup olmadığı,
 • Döviz kuru,

şeklinde sıralanabilir.

Diş Kaplama Fiyatları 2022

Diş kaplama fiyatları 2022 yılında zirkonyum, porselen, metal destekli kaplama olarak yaptırılmasına göre ve dişlerin yapısına göre değişmektedir. Fiyat bilgisi için polikliniğimizle iletişime geçip randevu alabilirsiniz.